Ікігай – секрет японського довголіття

Пам’ятайте слова з казки про Кощія безсмертного: На морі на океані є острів, на тому острові дуб стоїть, під дубом скриня зарита, в скрині заєць, в зайці качка, в качку яйце, в яйці голка смерть Кощія. Так ось тут все з точністю до навпаки: На морі океані є острів називається Окінава, на цьому острові живуть довгожителі, а ось секрет їхнього довголіття – в ікігай. Китайці називали Окінаву “землею безсмертних”. Звичайно, ніхто не заперечує роль дієти в японському довголітті, а на сьогоднішній день тривалість життя в країні становить 87 років для жінок і 81 – для чоловіків, але філософія ікігай теж важлива.

Значення слова «ікігай» складно пояснити. У перекладі з японської воно означає сенс життя чи власне призначення у житті. Цікаво, що поняття «смислу життя» з’явилося в європейській екзистенційній психології лише в XIX столітті, а «Ікігай» присутня в японській мові як мінімум з XIV століття. Акіхіро Хасегава, клінічний психолог і доцент Університету Тойо Ейва вважає, що ікігай є поняттям повсякденної японської мови. Воно складається з двох слів: «Ікі» – життя та «гай» – цінність, вартість.

Автор найвідомішого дослідження поняття «Ікігай», психіатр Мієко Камія пояснює, що значення слова «Ікігай» можна приблизно трактувати як «щастя», але є деякі нюанси. Поняття «ікігай» містить надію, яка дозволяє сміливо дивитися у майбутнє, навіть якщо зараз ви почуваєтеся жахливо. Слово «життя» у багатьох мовах означає як життя взагалі, і повсякденне життя. “Але в японській мові ці поняття позначені двома різними словами: “Дзінсей” – все життя і “сейкацу” – життя зараз”, – пояснює Хасегава.

Ікігай пов’язаний саме з повсякденним життям. Як з’ясував дослідник, японці впевнені, що повноцінне та щасливе життя складається з маленьких радощів повсякденного життя.

По суті, знання свого ікігай – це відповідь на питання про сенс життя та щоденних зусиль. Це відповідь на запитання «що я тут роблю», «навіщо я живу», «яку користь я приношу», «у чому я можу бути максимально корисним та затребуваним», «що я щасливий займатися» тощо.

“Ікігай – це щастя, суть якого в тому, що вам завжди є чим зайнятися”, – каже Франсеск Міралес, який написав у співавторстві з Гектором Гарсія книгу “Ікігай: японський секрет довгого та щасливого життя”.

Головна причина в тому, що “якщо знаходиш щось, що наповнює життя змістом, це рухатиме вас уперед і даватиме стимул продовжити”, – каже Міралес.

То де ж він, ваш ікай?

Тут усе, як у кожній філософії, і просто, і складно. Не так просто відповісти на запитання: Для чого я живу? Але ви спробуйте, почніть з малого. Адже ми можемо мати багато ікігай, від невеликих до величезних. І що, зрештою, нам заважає, досягнувши одну мету, прагнути досягнення іншої.

Звичайно, можна скористатися науковим підходом. Наприклад, писати списки. Письменник Ден Бюттнер пропонує скласти три списки: ваші цінності, речі, які ви робите із задоволенням, та речі, які вам добре вдаються. Те, що знаходиться на перетині цих трьох кіл, і є вашим икигай.

А можна намалювати чотири кола, як на схемі нижче.

 

Можете просто писати списки улюблених справ або писати список всього, що ви вмієте, і викреслювати те, що не приносить вам радість. Ви здивуєтеся, відкривши для себе, що багато речей приносять вам задоволення, наприклад, навчання, садівництво, допомога людям, вирішення проблем, заняття музикою, танці, спорт… або бізнес зустрічі, продаж чогось, публічні виступи. Адже кожен має свій, цей загадковий икигай. А можете просто згадати, що ви любили робити у дитинстві, про що мріяли? Чого ви раділи, і що поглинало вас?

Ну раз ми почали з казки, давайте нею і закінчимо: Аліса здивувалася, як це вона не здивувалася, але дивовижний день ще тільки почався і немає нічого дивного в тому, що вона ще не почала дивуватися. Давайте намагатимемося, щоб кожен день для нас був дивовижним, і якщо в цьому може допомогти ікігай, чому не знайти його?

(за матеріалами BBC, http://www.bbc.com/capital/story/20170807-ikigai-a-japanese-concept-to-improve-work-and-life).

Call Now Button